Athletics Australia have today (30 September) named 37 athletes to compete at the 2019 World Para-athletics Championships in Dubai, UAE, from 7-15 November.

For the 23 men and 14 women, this will be a critical phase of the Australian team’s preparation for the Tokyo 2020 Paralympic Games.

Included in the team for Dubai are 23 members (17 men, six women) that competed at the 2017 World Para-athletics Championships, bringing home 11 gold, nine silver and eight bronze medals and placing Australia fifth on the overall medal table behind China (30 gold), USA (20 gold), Great Britain (18) and Ukraine (12) from the 66 countries that competed.

All three gold medallists from the Rio 2016 Paralympic Games – Brayden Davidson (men’s long jump T36), Scott Reardon (men’s 100m T42) and James Turner (men’s 800m T36) – have also been named today.

Athletics Australia’s Paralympic Program Manager, Jon Turnbull, said that having such a core of experience from the 2017 team, as well as Rio in 2016, meant that Australia had a lot to look forward to in Dubai.

“We have 38 athletes and 25 staff who will all represent their country proudly,” Turnbull said.

“Eight of these athletes make their World Championships debut, showing the exciting talent coming through the state programs.

“There are several consistent performers in the team, names like Chad Perris, Angie Ballard, Madison de Rozario and Michael Roeger. We also have a few new faces such as current world record holder of the F38 javelin, Corey Anderson, and F61 long jump, Vanessa Low, who set her world record in Dubai earlier in the year.

“After such a long time between major events, and with Tokyo just around the corner, we look forward to testing ourselves against the best of the best. These World Championships will see the return of the Russian contingent, and making its World Championships debut is the unique and exciting universal relay, which sees athletes from multiple classes battle it out in the 4x100m.”

The Chef de Mission of the 2020 Australian Paralympic Team, Kate McLoughlin, said that while the team would miss the experience of athletes like Kurt Fearnley, who retired after winning gold in the marathon at the 2018 Commonwealth Games, the pool of talent within the sport remained second-to-none.

“There has been a changing of the guard within the Australian Para-athletics team,” McLoughlin said. “And while we have retained the experience of athletes like wheelchair racer Angie Ballard, who is set to compete at her eighth World Championships, I am so excited to see what the rising stars of the team bring to the starting line.

“These World Championships are an opportunity for athletes who are in contention for a place on the 2020 Australian Paralympic Team to test themselves against the best in the world, less than 12 months out from the Paralympic Games.

“Para-athletics was one of the best performing programs at the Rio 2016 Paralympic Games, and it would be wonderful to maintain that standard of excellence heading into Tokyo.”

Australian Team – 2019 World Para-athletics Championships
Athlete Event
Corey Anderson (coached by Des Davis) Men’s javelin F38
Eliza Ault-Connell (coached by Fred Periac) Women’s 100m T54
Women’s 400m T54
Women’s 800m T54
Women’s 1500m T54
Women’s 5000m T54
Luke Bailey (coached by Andrew Dawes) Men’s 100m T54
Mixed 4x100m relay
Angie Ballard (coached by Fred Periac) Women’s 100m T53
Women’s 400m T53
Women’s 800m T53
Torita Blake (coached by Wayne Leaver) Women’s 400m T38
Samuel Carter (coached by Fred Periac) Men’s 100m T54
Men’s 400m T54
Aaron Chatman (coached by Gary Bourne) Men’s high jump T47
Rhiannon Clarke (coached by Braiden Clarke) Women’s 100m T38
Women’s 200m T38
Jaryd Clifford (coached by Philo Saunders) Men’s 1500m T12
Men’s 5000m T12 (Guide – Tim Logan)
Tamsin Colley (coached by Matt Rawlings) Women’s 200m T36
Mixed 4x100m relay
Brianna Coop (coached by Wayne Leaver) Women’s 100m T35
Women’s 200m T35
Cam Crombie (coached by Hamish MacDonald) Men’s javelin F38
Men’s shot put F38
Brayden Davidson (coached by Lynn Larsen) Men’s long jump T36
Madison de Rozario (coached by Louise Sauvage) Women’s 800m T53
Women’s 1500m T53
Women’s 5000m T53
Sarah Edmiston (coached by Paul Edmiston) Women’s discus throw F44
Ari Gesini (coached by Sebastian Kuzminski) Men’s 100m T38
Men’s long jump T38
Guy Henly (coached by Kim Cousins) Men’s discus throw F37
Todd Hodgetts (coached by Scott Martin) Men’s shot put F20
Marty Jackson (coached by John Eden) Men’s shot put F38
Claire Keefer (coached by John Eden) Women’s shot put F41
Deon Kenzie (coached by Philo Saunders) Men’s 1500m T38
Daniel Kirk (coached by Steve Larsson) Men’s discus throw F44
Robyn Lambird (coached by Blanche Herbert) Women’s 100m T34
Jake Lappin (coached by Fred Periac) Men’s 400m T54
Men’s 800m T54
Men’s 1500m T54
Men’s 5000m T54
Vanessa Low (coached by Iryna Dvoskina) Women’s long jump T61
Rheed McCracken (coached by Andrew Dawes) Men’s 100m T34
Men’s 800m T34
Sam McIntosh (coached by Fred Periac) Men’s 100m T52
Men’s 400m T52
Ella Pardy (coached by Danny Kevan) Women’s 100m T38
Women’s 200m T38
Chad Perris (coached by Iryna Dvoskina) Men’s 100m T13
Mixed 4x100m relay
Scott Reardon (coached by Iryna Dvoskina) Men’s 100m T63
Michael Roeger (coached by Philo Saunders) Men’s 1500m T46
Jayden Sawyer (coached by Mike Barber) Men’s javelin F38
Maria Strong (coached by John Eden) Women’s shot put F33
James Turner (coached by Iryna Dvoskina) Men’s 100m T36
Men’s 400m T36
Sam Walker (coached by Evan Peacock and Scott Goldsmith) Men’s 100m T38
Men’s shot put F38
Sarah Walsh (coached by Matt Beckenham) Women’s long jump T64
Mixed 4x100m relay

By Athletics Australia
Posted: 30/09/2019

Most Read News