Daniel Fox SilverAustralia’s Para-sport athletes continue to pull their weight when it comes to helping Australia stay on top of the medal tally at the Glasgow 2014 Commonwealth Games.

After eight days of competition, Australia’s Para-athletes have won five gold, seven silver and seven bronze medals, to keep Australia on top of the unofficial Para-sport medal tally.

The gold medal haul continued overnight, with four-time Paralympian Angie Ballard surging to victory in the women’s T54 1500m final.

Just minutes later, her team-mate Kurt Fearnley added to Australia’s tally when he claimed silver in the men’s T54 1500m final behind defending Paralympic champion, England’s David Weir.

With four Powerlifting events left to contest for athletes with a disability at the Glasgow Games, Australia (5 gold, 7 silver, 7 bronze)  currently holds a commanding lead on the total medal tally Para-sports and sits second behind England (6 gold, 3 silver, 1 bronze) on gold medals won.

Glasgow 2014 Commonwealth Games

Australia’s medal haul after Day 8

•    Rowan Crothers (Swimming – S9 100m Freestyle – WORLD RECORD)
•    Maddison Elliott (Swimming – S8 100m Freestyle – WORLD RECORD)
•    Daniel Fox (Swimming – S14 200m Freestyle)
•    Jodi Elkington (Athletics – F37/38 Long Jump)
•    Angela Ballard (Athletics – T54 1500m)

•    Matthew Cowdrey (Swimming – S9 100m Freestyle)
•    Kieran Modra / Jason Niblett (Cycling – B & VI 1000m Tandem Time Trial)
•    Kieran Modra / Jason Niblett (Cycling – B & VI Tandem Sprint)
•    Madeleine Scott (Swimming – S9 100m Breaststroke)
•    Jesse Aungles (Swimming – SM8 200m Individual Medley)
•    Katherine Downie (Swimming – SM10 200m Individual Medley)
•    Kurt Fearnley (Athletics – T54 1500m)

•    Brandie O’Connor / Breanna Hargrave (Cycling – B & VI Tandem Sprint)
•    Brenden Hall (Swimming – S9 100m Freestyle)
•    Lakeisha Patterson (Swimming – S8 100m Freestyle)
•    Australia (Lawn Bowls – B2/B3 Mixed Pairs)
•    Brandie O’Connor / Breanna Hargrave (Cycling – B & VI 1000m Tandem Time Trial)
•    Paul Kennedy / Thomas Clarke (Cycling – B & VI Tandem Sprint)
•    Blake Cochrane (Swimming – SM8 200m Individual Medley)

By APC Media
Updated: 1/8/2014
Posted: 28/7/2014