Australians were out in force at the 2019 World Para-athletics Grand Prix in Nottwil, Switzerland, this weekend (24-26 May).

Among the winners on day one of competition were Chad Perris in the men’s 100m T13 (11.00) and men’s 200m T13 (22.28), Madison de Rozario in the women’s 800m T53 (1:50.09) and Rosemary Little in the women’s 800m T33 (2:47.05). Commonwealth Games medallist Eliza Ault-Connell broke her own Oceania record in the women’s 800m T54 (1:45.08), finishing in fifth place.

Day two saw a tactical victory by de Rozario in the women’s 1500m T54, overcoming arch-rival Tatyana McFadden (USA). McFadden is the reigning Paralympic and world champion in the event, and jointly holds the world record with de Rozario.

Gold medals also went to Ault-Connell in the women’s 100m T54 (16.99), Perris in the men’s 100m T13 (11.02), Little in the women’s 100m T33 (23.40), Vanessa Low in the women’s long jump T61 (5.26m), Rheed McCracken in the men’s 100m T34 (15.75) and Sam McIntosh in the men’s 100m T52 (18.09).

On the final day of competition, Ault-Connell and de Rozario both notched Australian records – Ault-Connell in the women’s 400m T54 (53.37) and de Rozario in the women’s 5000m T53 (10:59.05)

Former world record holder Angie Ballard was also impressive with a quick 55.28 for second in the women’s 400m T53.

Further results
Day 1
Name Event Result
Scott Reardon Men’s 100m T63 2nd
Rosemary Little Women’s 200m T33 2nd
Robyn Lambird Women’s 200m T34 4th
Maya Dove Women’s 200m T53 7th
Aimee Fisher Women’s 200m T53 14th
Josh Hose Men’s 200m T52 4th
Sam Carter Men’s 200m T54 3rd
Luke Bailey Men’s 200m T54 13th
Angie Ballard Women’s 800m T53 4th
Jemima Moore Women’s 800m T54 12th
Rheed McCracken Men’s 800m T34 2nd
Richard Colman Men’s 800m T53 8th
Jake Lappin Men’s 800m T54 8th
Sam Rizzo Men’s 800m T54 31st
Day 2
Name Event Result
Robyn Lambird Women’s 100m T34 2nd
Angie Ballard Women’s 100m T53 2nd
Maya Dove Women’s 100m T53 11th
Josh Hose Men’s 100m T52 10th
Luke Bailey Men’s 100m T54 15th
Sam Rizzo Men’s 100m T54 21st
Scott Reardon Men’s 100m T63 2nd
Angie Ballard Women’s 1500m T53 6th
Eliza Ault-Connell Women’s 1500m T54 8th
Jemima Moore Women’s 1500m T54 13th
Sam Rizzo Men’s 1500m T54 24th
Jake Lappin Men’s 1500m T54 29th
Richard Colman Men’s 1500m T53 32nd
Day 3
Name Event Result
Maya Dove Women’s 400m T53 14th
Eliza Ault-Connell Women’s 400m T54 4th
Aimee Fisher Women’s 400m T54 27th
Sam McIntosh Men’s 400m T52 10th
Josh Hose Men’s 400m T52 11th
Richard Colman Men’s 400m T53 5th
Sam Carter Men’s 400m T54 13th
Jake Lappin Men’s 400m T54 15th
Sam Rizzo Men’s 400m T54 31st
Madison de Rozario Women’s 5000m T53 3rd
Jake Lappin Men’s 5000m T54 23rd

By Athletics Australia
Posted: 30/05/2019

Most Read News