The Road to Rio stopped in Adelaide over the weekend for Australia’s Para-cyclists for the 2016 Cycling Australia Para-Cycling Road National Championships with men’s and women’s titles awarded across bicycles, tandems, tri-cycles and hand-cycle categories.
Road Cycling (Wednesday 5th Sept) - Brands Hatch, Paralympics - Summer / London 2012, London, England 29 Aug - 9 Sept , © Sport the library/Greg SmithThe Championships provided an opportunity for riders to impress selectors ahead of the 2016 Rio Paralympic Games, September 7-18.

London 2012 Paralympic gold medallist and five time world champion Carol Cooke (VIC), reigning time trial world champion Kyle Bridgwood (QLD) and 2012 Paralympic gold medallist David Nicholas (QLD) collected gold in both the time trial and road race.

Former track world champion Matt Formston (NSW) and his pilot Mick Curran (NSW) claimed both titles in the tandem.

Other rides to claim both time trial and road race gold over the two days include 2012 Paralympic competitor Stuart Tripp (VIC), Darcy Thompson (SA), Gordon Allan (NSW), Emilie Miller (NSW), Karen Harvey (WA), Beau Vernon (VIC), Alexander Welsh (VIC), Garry Robinson (NSW) and Andrew Bannister (WA).
Time Trial

Men’s Cycling C1: Darcy Thompson (SA)

Men’s Cycling C2: Gordon Allan (NSW)

Men’s Cycling C3: David Nicholas (QLD)

Men’s Cycling C4: Kyle Bridgwood (QLD)

Men’s Cycling C5: Michael Gallagher (VIC)

Women’s Cycling C2: Amanda Reid (NSW)

Women’s Cycling C3: Simone Kennedy (NSW)

Women’s Cycling C4: Susan Powell (ACT)

Women’s Cycling C5: Bronwyn Dolman (SA)

Women’s Tandem B: Rachel Henderson (SA) and Pilot Carla Franson (SA)

Men’s Tandem B: Michael Curran (NSW) and Pilot Matthew Formston (NSW)

Women’s Handbike H1: Emilie Miller (NSW)

Women’s Handbike H4: Karen Harvey (WA)

Men’s Handbike H1: Beau Vernon (VIC)

Men’s Handbike H3: Alexander Welsh (VIC)

Men’s Handbike H4: Nigel Barley (WA)

Men’s Handbike H5: Stuart Tripp (VIC)

Men’s Tricycle T1: Garry Robinson (NSW)

Men’s Tricycle T2: Andrew Bannister (WA)

Women’s Tricycle T2: Carol Cooke (VIC)

Road Race

Men’s Cycling C1: Darcy Thompson (SA)

Men’s Cycling C2: Gordon Allan (NSW)

Men’s Cycling C3: David Nicholas (QLD)

Men’s Cycling C4: Kyle Bridgwood (QLD)

Men’s Cycling C5: Alistair Donohoe (VIC)

Women’s Cycling C3: Meg Lemon (SA)

Women’s Cycling C4: Hannah MacDougall (VIC)

Women’s Cycling C5: Fatema Tajbhai (VIC)

Men’s Tandem B: Michael Curran (NSW) and Pilot Matthew Formston (NSW)

Women’s Handbike H1: Emilie Miller (NSW)

Women’s Handbike H4: Karen Harvey (WA)

Men’s Handbike H1: Beau Vernon (VIC)

Men’s Handbike H3: Alexander Welsh (VIC)

Men’s Handbike H4: Grant Allen (SA)

Men’s Handbike H5: Stuart Tripp (VIC)

Men’s Tricycle T1: Garry Robinson (NSW)

Men’s Tricycle T2: Andrew Bannister (WA)

Women’s Tricycle T2: Carol Cooke (VIC)

By Cycling Australia

Posted: 29/2/2015