JJ_Michael_Gallagher_02D8The 2015 Cycling Australia Para-Cycling Road National Championships were held in Adelaide with 38 different national titles awarded across a number of classifications – bicycles, tandems, tri-cycles and hand-cycles in both the men’s and women’s categories.

The event also provided the final opportunity for riders to impress selectors ahead of the 2015 Para-cycling Road World Championships (Nottwil, Switzerland 28 July – 2 August), for which the Australian team will be announced in late April.

Dual–reigning world champion and 2012 London Paralympic gold medallist Carol Cooke (VIC), reigning Paralympic time trial champion David Nicholas (QLD), four-time road world championship medallist Susan Powell (ACT) collected double gold at the weekend.

Eleven-time world champion Michael Gallagher (VIC) and reigning road world champion Alistair Donohoe (VIC) shared the titles in their category.

In the Tandem, 2014 track world champions Matt Formston (NSW) and pilot Mick Curran claimed both titles, as did Rachel Henderson (SA) and pilot Carla Franson (SA).

Other dual champions from the weekend included 2012 Paralympic medallists Nigel Barley (WA), Simone Kennedy (NSW) and Stuart Tripp (VIC), 2014 world championship medallist Bianca Woolford (SA), Jarrod Pope (VIC), James Middlemiss (QLD), Emilie Miller (NSW), Karen Harvey (WA), Grant Nickel (NSW) and Alex Welsh (VIC).

Time Trial
Men’s Cycling C1 Darcy Thompson (SA)
Men’s Cycling C2 Jarrod Pope (VIC)
Men’s Cycling C3 David Nicholas (QLD)
Men’s Cycling C4 James Middlemiss (QLD)
Men’s Cycling C5 Michael Gallagher (VIC)
Women’s Cycling C3 Simone Kennedy (NSW)
Women’s Cycling C4 Susan Powell (ACT)
Women’s Tandem B Rachel Henderson (SA)/Carla Franson (SA)
Men’s Tandem B Matt Formston (NSW)/Michael Curran (NSW)
Women’s Handbike H1 Emilie Miller (NSW)
Women’s Handbike H4 Karen Harvey (WA)
Men’s Handbike H1 Grant Nickel (NSW)
Men’s Handbike H3 Alex Welsh (VIC)
Men’s Handbike H4 Nigel Barley (WA)
Men’s Handbike H5 Stuart Tripp (VIC)
Men’s Tricycle T1 Garry Robinson (NSW)
Men’s Tricycle T2 Andrew Bannister (WA)
Women’s Tricycle T1 Bianca Woolford (SA)
Women’s Tricycle T2 Carol Cooke (VIC)

Road Race
Men’s Cycling C1 Darcy Thompson (SA)
Men’s Cycling C2 Jarrod Pope (VIC)
Men’s Cycling C3 David Nicholas (QLD)
Men’s Cycling C4 James Middlemiss (QLD)
Men’s Cycling C5 Alistair Donohoe (VIC)
Women’s Cycling C3 Simone Kennedy (NSW)
Women’s Cycling C4 Susan Powell (ACT)
Men’s Tandem B Matt Formston (NSW)/Michael Curran (NSW)
Women’s Tandem B Rachel Henderson (SA)/Carla Franson (SA)
Women’s Handbike H1 Emilie Miller (NSW)
Women’s Handbike H4 Karen Harvey (WA)
Men’s Handbike H1 Grant Nickel (NSW)
Men’s Handbike H3 Alex Welsh (VIC)
Men’s Handbike H4 Nigel Barley (WA)
Men’s Handbike H5 Stuart Tripp (VIC)
Men’s Tricycle T1 Garry Robinson (NSW)
Men’s Tricycle T2 Andrew Bannister (WA)
Women’s Tricycle T1 Bianca Woolford (SA)
Women’s Tricycle T2 Carol Cooke (VIC)

By Cycling Australia
Posted: 20/4/2015